W działalności komercyjnej ważny etap stanowi magazynowanie towarów. Jego właściwa organizacja chroni zgromadzone produkty przed zniszczeniem bądź zmianą właściwości. Organizację systemu przechowywania pomaga usprawnić zastosowanie palet. Warto zatem przestrzegać zasad ich składowania.
Dlaczego wykorzystuje się palety do magazynowania produktów?
Powszechne zastosowanie w przechowywaniu i transportowaniu towarów palety zawdzięczają właściwościom konstrukcyjnym oraz funkcjonalności. Ich budowa wyróżnia się prostotą i lekkością. Wytwarzane są przede wszystkim z odpowiednio wysuszonego i zaimpregnowanego drewna. Spotkać można również palety wykonane z plastiku oraz z metalu. Wraz z rozwojem transportu międzynarodowego opracowano ujednolicone wymiary palet. Najczęściej stosowana na terenie Europy tzw. europaleta liczy 1200 cm długości na 800cm szerokości ułatwiające pracę operatorów wózków widłowych. Do składowania towarów o nietypowych rozmiarach należy zamówić niestandardowe palety. Znormalizowaniu wymiarów palet przyświecał cel jeszcze bardziej usprawnionego magazynowania i przewożenia produktów z ich zastosowaniem.
Wykorzystanie palet do składowania towarów pozwala przede wszystkim w uporządkowany sposób całkowicie wykorzystać przestrzeń magazynu, co jest szczególnie istotne w wynajmowaniu miejsc paletowych. Organizacja przechowywania oprócz właściwego zarządzania powierzchnią magazynową wpływa na usprawnienie pracy w jej obszarze. Widocznie ogranicza się czas potrzebny do załadowania lub rozładowania transportu. Natomiast zmagazynowane produkty pozostają pod kontrolą dzięki systematycznej ewidencji.
W jakich warunkach należy składować palety?
Wykorzystanie palet do usprawnienia zabiegów logistycznych możliwe jest wówczas, gdy zapewni się odpowiednie warunki do ich przechowywania. Wnętrze magazynu powinno być przede wszystkim właściwie wentylowane. W magazynowaniu palet nadal najczęściej stosuje się te, które są wykonane z drewna. Pamiętajmy, że drewno to niezwykle przydatny surowiec, ale posiadający szereg wymagań. Jako materiał higroskopijny wymaga ochrony przed długotrwałą wilgocią. Z tego też względu nie należy składować wilgotnych palet razem z suchymi. Brak przewiewu i utrzymująca się wilgoć powodują namnażanie się pleśni oraz wywołują procesy gnilne. Paletom nie sprzyja też ciepłe i suche powietrze mogące doprowadzić do rozsychania się ich desek. Ważne zatem jest utrzymywanie zrównoważonej temperatury wewnątrz magazynu.
Wykorzystanie regałów do przechowywania palet ułatwia ich uporządkowanie oraz ale też kontrolę naprzemiennego stosowania, co zapewnia równomierną eksploatację. Układanie palet z załadunkiem powinno też obejmować ich sortowanie w zależności od kategorii produktu i jego wagi. Zapewnienie właściwych warunków składowania palet gwarantuje efektywność pracy oraz stanowi najlepsze zabezpieczenie dla przechowywanych towarów, co jest szczególnie wymagane podczas wynajmu powierzchni magazynowych.